Eskimoo Team
Eskimoo to społeczność złożona z ludzi, dla których rowerowe enduro jest głównym sposobem spędzania wolnego czasu.
Zaczęło się od kilku zapalonych riderów z lokalnego podwórka, jednak z roku na rok jest nas coraz więcej. Poznaj naszą historię
Pochodzimy z różnych miejsc, jesteśmy w różnym wieku, jeździmy na zróżnicowanym poziomie, jednak każdy wnosi do naszej ekipy swój niepowtarzalny charakter.
Organizujemy zloty enduro, rowerowe imprezy charytatywne oraz zawody eMTB. Prowadzimy Fundację Eskimoo wspierającą sportowy rozwój najmłodszych. Aktywnie działamy na rzecz budowy w Rabce-Zdrój górskich tras rowerowych.
Racing Team
Część z nas jeździ głownie dla zabawy i towarzystwa, część regularnie trenuje i startuje w zawodach tworząc team sportowy Eskimoo Racing.
W 2023 całym zespołem stanęliśmy na podium Mistrzostw Polski Enduro MTB w Czarnej Górze.
Mamy sportowe ambicje, ale to co decyduje o naszym sukcesie i sprawia, że nasz zespół od lat jeździ w niezmienionym składzie są wspólne wartości, które wyznajemy, przyjaźń która nas łączy i to, że zawsze możemy na siebie liczyć.
Chociaż przygotowanie do zawodów i starty traktujemy bardzo poważnie, to najważniejsze dla nas są frajda jaką sprawia nam jazda na rowerze oraz czas, który spędzamy ze sobą robiąc to co uwielbiamy.
W naszym zespole każdy jest na swój sposób niezastąpiony i wnosi do ekipy coś, bez czego Eskimoo utraciłoby swój charakter.
Iwona Czyszczoń “Ivka”
Prawdopodobnie najmniejsza zawodniczka w historii polskiego enduro. Wicemistrzyni Polski z 2021 roku. Od kilku sezonów nie schodzi z podium i jak sama twierdzi, może to wynikać z faktu, że dopiero z podwyższenia ma szansę zobaczyć kto się pojawił na imprezie.
-
W naszej drużynie Ivka to „event manager”. Zorganizuje zawody, noclegi, sprzęt i ekipę do sprzątania tras, a po wszystkim brytfankę pysznej szarlotki i skrzynkę piwa.
Enduro to dla niej przede wszystkim ludzie i ich historie. Dlatego to właśnie ona jest naszą ekspertką od relacji zarówno tych PR-owych, jak i tych z wyjazdów, które potem publikuje na fanpage’u Eskimoo.
Zarzeka się, że nie lubi rywalizacji, chyba że za plecami czuje oddech Asi, wtedy równie szybko co przełożenia w rowerze, zmieniają jej się priorytety.
Specjalistka od trudnych technicznie odcinków, wąskich agrafek oraz kamienistych stromizn. Wychodzi z założenia, że najpierw trzeba coś zjechać, a potem to analizować – nigdy odwrotnie.
Od dziecka trenowała narciarstwo, potem została instruktorem i trenerem PZN. Aktualnie, wspólnie z Pawłem prowadzi sklep rowerowy HiSport w Rabce, Fundację Eskimoo oraz szkołę narciarsko-rowerową.
Ruch i przemieszczanie się są dla niej jak woda dla kwiatka, bez nich więdnie. Zimą każdą wolną chwilę spędza na skiturach. Latem pomiędzy treningami rowerowymi wyprawia się na długie wycieczki motocyklem, a w okresach przejściowych biega ze swoim owczarkiem podhalańskim po okolicznych pagórkach.
Joanna Światłoń „Asia Światłońska”
Asia to nasz Anioł Stróż. Skutecznie udzieli pierwszej pomocy zarówno tej po glebie, jak i tej po złamanym sercu. Uratuje kanapkami, obiadem, albo dobrym słowem. A nawet jeśli nie dobrym, to na pewno szczerym – Asia zawsze mówi co myśli.
-
Asia uwielbia się ścigać, a podczas rywalizacji nigdy nie odpuszcza. Na starcie wychodzi z niej najgorszy diabeł, a walka o zwycięstwo to dla niej walka na śmierć i życie. Jeśli ma cel, wykrzesze z siebie 300% normy i nic nie jest w stanie jej zatrzymać (no chyba że Ivka).
Zanim trafiła do Eskimoo, na rowerze jeździła głównie po bułki do sklepu. Na pierwszym endurowaniu była przerażona zjazdem po szlaku z Lubonia. Mimo to, 3 tygodnie później zadebiutowała w zawodach JoyRide w Kluszkowcach i otarła się o podium zajmując 5 miejsce.
W 2018 roku została Wicemistrzynią Polski, a w sezonie 2021 dopięła swego i stanęła na najwyższym miejscu podium zdobywając Mistrzostwo Polski w kategorii Kobiety Masters.
W młodości trenowała piłkę ręczną, ukończyła krakowski AWF ze specjalizacji gimnastyka sportowa. Pracuje jako nauczycielka wychowania fizycznego w szkole podstawowej. Latem prowadzi obozy survivalowe, a zimą jest instruktorem jazdy na nartach, jest też trenerem personalnym.
Z sukcesami startowała w zawodach GT, a obecnie regularnie uprawia CrossFit. Poza ciężkimi treningami, kręcą ją też przeciążenia. Jest piratem drogowym, od lat kolekcjonuje punkty karne, uwielbia policyjne pościgi i ma nadzieję, że kiedyś weźmie w jakimś udział.
Relaksuje się scrollując Pudelka oraz oglądając programy dokumentalne, w których czytała dla Państwa Krystyna Czubówna.
Wytrawna znawczyni polskiego show biznesu, komentatorka rzeczywistości rodem z Goggle Box i poszukiwaczka piękna ukrytego w Top Model.
W przyszłości chciałaby zostać Kobietą na Krańcu Świata. Ma też inne wielkie marzenie - spocząć w grobowcu ogrzewanym na baterie słoneczne, żeby już na wieki wieków było jej ciepło. Asia nawet przy +37 stopni ma gęsią skórkę.
Paweł Reczek “Kierownik”
Lider naszego Teamu, odpowiedzialny za to, aby w naszych wyścigówkach wszystko działało płynnie jak Fox 38. Poza rowerami naprawi też ekspres do kawy, silnik w samochodzie, zaceruje skarpetki i przyszyje urwany guzik. Niczym McGyver znajdzie wyjście z każdej sytuacji.
-
Przez większość życia rywalizował w trialu rowerowym, w 2000 roku został Wicemistrzem Świata i stał się jednym z najbardziej utytułowanych zawodników w tej dyscyplinie. Jak sam twierdzi, najważniejsza lekcja, którą wyniósł ze wszystkich lat startów to ta o pokorze i szacunku do przeciwnika.
Podczas startów i życiowych projektów nigdy się nie poddaje. Dojedzie do mety, choćby nie miał opon na kołach i hamulca.
Uzależniony od rywalizacji, prędkości i adrenaliny, jednak to co daje mu największą satysfakcję to zmęczenie odczuwane po ciężkim treningu i walka z przeciwnikiem, którego ma we własnej głowie.
Od 2015 roku ściga się w enduro MTB. Posiadacz najbardziej wyrzeźbionej łydy w eMTB (tzw. łydka Łazarza). W 2018 roku wygrał klasyfikacje generalną w Elicie, od tamtej pory regularnie staje na endurowym podium.
Aktualny Mistrz Polski Enduro MTB w kategorii Masters II. Z sukcesami startuje też w DH. W 2020 zadebiutował w cyklu zawodów zjazdowych Local Series Of Downhill i wygrał klasyfikację generalną w kategorii Full, a w 2021 został Wicemistrzem Polski DH z Czarnej Góry.
Ukończył technikum mechaniczne w Żywcu, studiował fizjoterapię, jednak ostatecznie wybrał pracę, która pokrywa się z jego pasją. Prowadzi sklep i serwis rowerowy, szkołę narciarsko-rowerową oraz Fundację Eskimoo.
Relaksuje się gotując – jego cannelloni nie powstydziłby się nawet szef włoskiej kuchni. Po pracy spełnia się jako budowlaniec amator – konstruując, wraz ze swoją córką Niną, makiety stajni dla koni z kartonów po częściach Shimano.
Empatyczny rozmówca oraz standuper amator. Niepoprawny romantyk, który nigdy nie zapomina o okazjach i uwielbia dawać prezenty.
Piotrek Reczek „Peter”
Peter jest naszym teamowym i życiowym nawigatorem. Wymiennie z Pawłem bywa kierowcą busa na wyjazdach. Odpowiedzialny też za oprogramowanie, formatowanie dysków, zabezpieczenie trudnych danych i działanie satelit podczas robienia KOMów na Stravie.
-
Jeśli Peter się czegoś podejmuje, to zawsze robi to na 110 %. W życiu i podczas startów jest pedantem, zwraca uwagę na szczegóły, ceni sobie dokładność i uporządkowanie. Na treningu zawsze ma ze sobą 3 zegarki, na wypadek gdyby któryś się pomylił.
Najbardziej kręcą go zawody w formule on-sight. Niespodzianki za zakrętem wyzwalają w nim jeszcze większy poziom adrenaliny, a ukryte wątki wciągają go niczym ulubione seriale na Netflix’ie (podobno Peter dotarł do końca Netflixa).
O rowerze MTB marzył od dziecka, ale dzięki namowom brata, swoją rowerowa historię związał z trialem. Startował od 1992 do 2014 roku, a wśród jego największych sukcesów są m.in. 2 x tytuł Mistrza Polski, drużynowe Wicemistrzostwo Świata oraz 10 miejsce w kategorii Elita na Mistrzostwach Świata.
Enduro okazało się dla niego powrotem do dziecięcych marzeń. Chociaż po górskich trailach zaczął się ścigać dopiero tuż przed 40tką, to zarzeka się, że ze sceny zejdzie jako ostatni i to on zgasi po nas światło. Znamy Petera i wiemy, że dotrzyma słowa.
W 2021 został II Wicemistrzem Mistrzem Polski w kategorii Masters II.
Na co dzień pracuje w firmie Emitel jako główny specjalista ds. urządzeń telekomunikacyjnych. W młodości miał lęk wysokości, dlatego skakał na rowerze po wysokich skałach, a teraz wspina się na strzeliste maszty telekomunikacyjne i godzinami wisi kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Możecie go spotkać m.in. na wieży przekaźnikowej na Luboniu.
Prywatnie mąż Agnieszki, uniżony sługa 2 kotek – Rudzi i Plamki. Okazało się, że to właśnie on wrzuca przed snem śmieszne koty do sieci, a wróżki lajkuszki roznoszą je po internetach robiąc takie zasięgi jak COVID w 2020.
Dawid Pietrzak “Air David”
W naszym teamie to właśnie „AirDavid” rozdziewicza na swoim rowerze największe hopy, a efektywność (i efektowność) treningu mierzy ilością metrów, które spędził oderwany od ziemi. David to człowiek orkiestra, z którym nie można się nudzić.
Strach zalewa adrenaliną, a swoimi barwnymi opowieściami potrafi zauroczyć nawet kostuchę, która już nieraz bezskutecznie próbowała go zwerbować do swojej drużyny.
-
Pochodzi z Nowego Targu, karierę sportową rozpoczął w 2001 roku trenując trial rowerowy pod okiem braci Reczków i Rafała Kumorowskiego. Zwłaszcza ten ostatni udzielił mu wielu cennych lekcji – szczególnie tych życiowych.
Wielokrotny uczestnik zawodów trialowych - Mistrzostw Świata, Pucharu Świata i Mistrzostw Polski. Ścigał się w kadrze narodowej BMX Racing, a od 2019 roku trenuje i startuje w enduro. Aktualny II Wicemistrz Polski z Czarnej Góry 2021.
Z natury koneser piękna - esteta. Jego historia jest równie barwna co klatki z filmów, które kręci (także dla Eskimoo). Można w niej zobaczyć m.in. jak przeskakuje na swojej trialówce ponad 10-cioma leżącymi obok siebie osobami, jeździ po poręczach na jednej narcie, albo wspina się po skałach bez liny i na golasa. Jest też znany z wyjątkowo szybkiej nóżki podczas tańca zbójnickiego.
Zimą łączy pociąg do adrenaliny z surowością i nieokiełznaniem górskiej natury, uprawiając narciarstwo wysokogórskie.
Wieloletni trener polskiej snowboardowej kadry juniorów. Przez kilka lat przeciskał się przez wąskie szczeliny, eksplorując tatrzańskie jaskinie, pracował jako sternik pontonu, uprawiał wspinaczkę.
Podobnie jak Asia i Ivka, Dawid też jest Absolwentem AWF Kraków i aktualnie uczy wychowania fizycznego w szkole średniej. Jest też filmowcem i fotografem. Swoim wprawnym okiem służy na imprezach okolicznościowych, ale też fotografując i kręcąc video do celów marketingowych.
Paweł Chmielecki ”Chmielnicki”
Paweł to u nas gość od zadań specjalnych, człowiek o wielu twarzach. Geek - informatyk, programista, specjalista od Trailforksa – to dzięki niemu nie zgubicie się na lokalnych singletrackach. Podczas prac leśnych wykazuje się biegłością w obsłudze grabi, na naszych wyjazdach to on przyrządza najlepsze desery, a podczas długiego podchodzenia na odcinek można z nim toczyć niekończące się dysputy filozoficzne.
-
Jazdę na rowerze odkrył dopiero 4 lata temu, ale jest jednym z najszybciej progresujących zawodników naszym Teamie (zaraz po Asi). Piotr Żyła polskiego enduro. Zarzeka się, że nie przepada za ściganiem bo rywalizacja powoduje w nim utratę samokontroli, ale nie od dziś wiadomo, że gdy walczy o czasy na Stravie, budzi się w nim gepard.
Miłośnik długich podjazdów, fan true enduro, eksplorator. Jako jedyny z nas uwielbia wynosić rower na plecach, żeby potem móc sprowadzić go po skałach, po których nie da się zjechać. Gardzi wyciągami, nie używa zbroi, żeby go nie kusiło, jeździ z plecakiem, w którym zawsze ma ukryte pyszne naleśniki z dżemem i nutellą.
Wyznawca teorii „przez żołądek do serca”, uwielbia gotować, zwłaszcza z przepisów Jamiego Oliviera. Jest też fanem Stephena Kinga. Jeśli coś mu się spodoba, to może to robić 26 h na dobę. Aktualnie ćwiczy chodzenie po taśmie i tricki na slackline. Prawdopodobnie ma niezdiagnozowane ADHD, bo siedzenie w miejscu wywołuje w nim głęboki niepokój.
Skiturowiec amator, twierdzi, że nie umie jeździć na nartach, co nie przeszkodziło mu w sezonie 2020 zjechać z Przełęczy Krzyżne i z Granatu. Przez kilka lat trenował kick Boxing, przez rok mieszkał w kinie. To jemu Wróżka Zębuszka zawdzięcza swoją nazwę. Fan polskiego standupu, audiobooków i muzyki alternatywnej.
Tomek Kapłaniak „Furiat”
Energia buzuje w nim jak konie pod maską wyścigowego samochodu. Wystarczy subtelny sygnał, żeby odpalić lont, a potem zatrzymać go może już tylko skała, drzewo, ewentualnie miękkie serce pięknej kobiety.Tomasz uwielbia kiedy coś się dzieje, a najbardziej lubi, gdy dzieje się to odpowiednio szybko.
-
Pęd to jego żywioł. Przez wiele lat jeździł na „ścigaczu”, a od kilku sezonów swoje umiejętności składania się „na kolano” próbuje zaadoptować do enduro. Skutki bywają nieprzewidywalne.
Jego podstawowa zasada brzmi „albo na maxa albo wcale” i nie ma znaczenia czy chodzi o rowerowy zjazd, spływ kajakiem w wodzie po kostki, czy o imprezę z tańcem latino. Kiedy pojawia się cień szansy na dobrą przygodę, pocisk wypala i od tego momentu wszystko dzieję się w szalonym tempie.
Tomek znany jest też z opowiadania historii, z których każda kolejna powoduje, że oczy otwierają się coraz szerzej, nawet jeśli jest już sporo po północy. Potrafi wyjść z każdej opresji i z każdym znajdzie nić porozumienia. Podczas naszych wyjazdów odpowiada nie tylko za dobrą pogodą (jak z nami jedzie, nigdy nie pada), ale też za trudne negocjacje (np. ze Strażą Leśną).
Poznaliśmy się na jednym z naszych zlotów. Chciał się wtedy wymienić z Ivką swoim BMW na Whyte’a, którego testował. Nie zgodziła się, bo chciała, żeby jeździł na Treku, więc kilka tygodni później Tomcio sprzedał samochód i kupił pierwszego Slasha.
W młodości trenował kajakarstwo, a zimą narciarstwo zjazdowe. Całe życie na swoim „góralu” przemierzał gorczańskie i pienińskie szlaki. Wielbiciel motoryzacji, fan wyścigów GP i moto GP.
Na co dzień stacjonuje w Rzeszowie, gdzie pracuje jako kierownik do spraw trudnych i logistyk w firmie Diamond. Formalnie mieszka w Krakowie, ale i tak każdy weekend spędza w górach – albo w Rabce, albo w rodzinnej Szczawnicy.